sobota, 23 lipca 2016

Recenzja Free!

Ohayou!
Kolejna recenzja, kolejnego anime. Szczerze mówiąc to pierwsze sportowe anime, które obejrzałam. Wtrącę jeszcze, że drugiego sezonu jeszcze nie obejrzałam. A teraz do sedna.
ヾ(*'▽'*)
Haruka Nanase od zawsze kochał pływać, uwielbiał otaczać się wodą. Nim zakończył podstawówkę, wziął udział w turnieju pływackim razem z trójką swoich przyjaciół: Makoto Tachibaną, Nagisą Hazuki oraz Rinem Matsuoką. Po wygranej każdy z nich ruszył w swoją stronę, aby następnie ich drogi zeszły się w liceum. Pewnego dnia powraca Rin i wyzywa Harukę na pojedynek pływacki, który kończy się porażką głównego bohatera i pokazuje, jak bardzo Rin rozwinął się w tym kierunku w ciągu minionych lat. Przyjaciele nie chcą, aby sprawa się tak zakończyła i reaktywują klub pływacki oraz rekrutują nowego członka. Tak też powstaje Klub Pływacki Liceum Iwatobi.
ヾ(*'▽'*)
Nie raz słyszałam o tym tytule i tyle razy ile o nim słyszałam, tyle samo było opinii, że jest to kolejne yaoi. Po obejrzeniu Free! mogę Wam potwierdzić, że NIE MA tam scen, które zaliczyłyby to anime do yaoi. Prędzej upierałabym się, że jest to shounen-ai ale też się z tym do końca nie zgadzam. Owszem można się kłócić, a szczególnie (chyba) przy Makoto x Haruka ale też niekoniecznie. Staję po stronie tych, którzy uważają ich za grupę dobrych przyjaciół.
 ヾ(*'▽'*)
Co do fabuły to wielkich oczekiwań nie można mieć. Jest to lekkie anime, w którym fabuła nie jest nie wiadomo jak głęboka oraz nie ma tu niesamowitych przemyśleń. Więc jeśli nie pasuje Ci ten fakt to niestety, Free! nie jest dla Ciebie. Natomiast jeśli jesteś fanem dobrej grafiki, wykonanej z dbałością o szczegóły to jest to anime dla Ciebie. 
ヾ(*'▽'*)
Bohaterowie są (jakby to określić...) ciekawi. Każdy ma zupełnie inny charakter. Ale o charakterach za chwilę. Niektórzy z Was mogli już zauważyć, że chłopcy dostali damskie imiona, a w trakcie oglądania anime zauważycie, że siostra Rina dostała imię męskie. Przyznajmy, że był to nie tyle co kreatywny, to ciekawy pomysł. Sam charakter bohaterów pokrótce Wam opiszę.
Haruka (Haru) Nanase uwielbia wodę i (jak to gdzieś wyczytałam) ''gdyby mógł to by się z wodą ożenił'' i w pełni się z tym zgadzam. Wchodzi do wody, gdy tylko jest taka okazja i nie ma dla niego znaczenia temperatura oraz miejsce. Więcej o tym można się dowiedzieć w Free! Specjal 01 (specjale polecam obejrzeć, można się trochę pośmiać). Zawsze ma na sobie kąpielówki. Haru jest bardzo spokojny i cichy. Pływa tylko stylem dowolnym (kraul). Uwielbia makrelę. Z czasem zauważyć można, że Haru ma talent artystyczny. Można powiedzieć, że Haruka jest kuudere ale nie jest typowym przykładem tego charakteru.

Rin Matsuoka rywal Haruki, uczący się w Akademii Samezuka. Jest bardzo pewny swoich umiejętności. Nienawidzi przegrywać, być słabszym/gorszym. Rin wydaje się być zimnym, choć gdy dają o sobie znak jego drobne słabości można zauważyć, że tęskni za pływaniem z dawnymi kolegami. Marzy o pływaniu na olimpiadach, co robi na część swojego zmarłego ojca. Nie rozumie jak pływanie może być źródłem szczęścia. Dla niego liczą się sukcesy. Jest oschły nawet, gdy jest się dla niego niewyobrażalnie dobrym.

Makoto Tachibana jest optymistą. Jest idealnym starszym bratem oraz przyjacielem, któremu można bezgranicznie zaufać. Nawet jego lęk przed oceanem nie powstrzymał go przed rzuceniem się na ratunek drugiej osobie. Został kapitanem drużyny Iwatobi, dzięki swojej zdolności do motywowania innych. Makoto bardzo troszczy się o swoich przyjaciół, lubi wiedzieć co się u nich dzieje. Chociaż w przeciwieństwie do Haruki dowiaduje się tego w delikatniejszy sposób. 

Nagisa Hazuki (mój ulubieniec ;)) jest przykładem pełnego energii, entuzjastycznego, bardzo optymistycznego chłopaka. Podziwia styl pływania Haruki. Bardzo się ucieszył, gdy ponownie spotkał Makoto oraz Harukę, gdyż uczęszczał do zupełnie innego gimnazjum. Ma też swoją ''buntowniczą'' stronę. Można ją zauważyć np. gdy namawiał kolegów, aby zakraść się do krytego basenu w Akademii Samezuka, gdy tamtejsi uczniowie skończyli już swoje zajęcia. Lubi historie z dreszczykiem.

Rei Rygazaki jest byłym członkiem klubu lekkoatletycznego. Po ciągłych namowach Nagisy, postanowił dołączyć do klubu pływackiego. Można pomyśleć, że Rei jest opanowany, lecz w gruncie rzeczy sceny z nim mogą być komiczne gdyż czasem reaguje zbyt nerwowo. Jest ambitny i nie poddaje się mimo wielu porażek. Bardziej skupiał się na teorii niż na samym wykonaniu. Potrafi być nierozważny. Jest miłośnikiem piękna, a do pływania namówiło go piękno jakie zauważył, obserwując płynącego Harukę. 

Dalej mamy jeszcze Gou Matsuokę (menadżerkę Klubu Pływackiego Iwatobi), Miho Amakatę (wychowawczynię naszych bohaterów oraz opiekunkę Klubu Pływackiego Iwatobi), Seijuro Mikoshibę (kapitana Klubu Pływackiego Akademii Samezuka), Aiichiro Nitori'ego (przyjaciela Rina) oraz Goro Sasabe (trenera Klubu Pływackiego Iwatobi).
ヾ(*'▽'*)
Jak już wspominałam wcześniej, grafika jest bardzo ładna, wykonana z dbałością o szczegóły. Twórcy odwalili kawał dobrej roboty przy wodzie. Była piękna, żywa. Mięśnie bohaterów zostały bardzo dobrze podkreślone.
ヾ(*'▽'*)
Ścieżka dźwiękowa też nie przeszkadzała. Przyjemnie się słuchało muzyki w tle jak i openingu oraz endingu. Szczególnie ucieszą się fani dubstepu, który można usłyszeć szczególnie w endingu. W openingu jest dużo wody, na którą bardzo lubię patrzeć w tym anime. Podobno ending jest kojarzony z Magi. Nie potwierdzę Wam tego, gdyż Magi jeszcze nie oglądałam. 
ヾ(*'▽'*)
Mnie się tam anime podobało, szczególnie, że nie ma tam nic zawiłego i można sobie odpocząć po obejrzeniu czegoś ''cięższego''. Jeżeli po kilku odcinkach stwierdzicie ''Eh...nudy nie oglądam.'' to nie musicie mieć wyrzutów sumienia, że coś straciliście. W pamięci może zapaść Wam skok Rei'a, tekst Haruki ''Woda go nie lubi'', scena w klasie w jednym ze specjali oraz pewnie inne rzeczy. Jest to krótkie anime ma 12 odcinków (nie licząc trzech specjali) tak samo jak Rokka no Yuusha z ostatniej recenzji. Dla ciekawych recenzja jest TUTAJ. Podsumowując, polecam sobie obejrzeć, przynajmniej dla tego, aby zająć sobie wolny czas.
ヾ(*'▽'*)
Fabuła: 6,5
Bohaterowie: 8
Grafika: 9,5
Muzyka: 9
Ocena końcowa: 8,25 (kalkulator mój przyjaciel XD)
ヾ(*'▽'*)
Mam nadzieję, że recenzja się spodobała.
Do napisania!
Little Psycho

2 komentarze:

  1. Od dłuższego czasu zastanawiam się czy się za nie brać i już mnie przekonałaś xd. Chociaż gdy patrzę na ostatni gif napadła mnie taka myśl "O Boże, takie mięśnie, a głowa mała.." xd. Zawsze uwielbiałam pływać, może czegoś się nauczę, bo umiem tylko strzałką i ledwo żabką.

    OdpowiedzUsuń
  2. Free oglądałem dość dawno, dotrwałem do końca i uważam, że jest przeciętne, typowe dla dziewczyn ze względu na ilość męskich bohaterów i ich wyglądu.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

-Dziękuję za każdy komentarz oraz obserwację. To baardzo motywuje :D
-Zostaw link do swojego bloga! Chętnie wejdę.