sobota, 11 lutego 2017

Historie o dystansie, jaki dzieli ludzi | Recenzja mangi 5 cm na sekundę

Wyjątkowo stwierdzenia "nie tego się spodziewałam" użyję w pozytywnym znaczeniu.


Tytuł oryginalny: Byousoku 5 Centimeter
Tytuł polski: 5 Cm Na Sekundę
Tytuł angielski: 5 Centimeters Per Second
Liczba tomów: 2
Liczba rozdziałów: 11
Gatunki: romans, dramat, seinen
Autorzy: Makoto Shinkai, Yukiko Seike

Opowieść zaczyna się w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy to z komórek i internetu nie korzystano na co dzień. Ludzie pisali do siebie listy, a rzeczywistość nie pędziła tak szybko do przodu, a i więzi łączące ludzi wydawały się trwalsze. Jest to opowieść o miłości, która przez wiele lat łączyła dwójkę ludzi, chociaż ich losy potoczyły się inaczej. Czy dane im będzie jeszcze się spotkać?


Jak już wspomniałam, nie tego się spodziewałam. Spodziewałam się przeciętnego romansu, z nie za głęboką fabułą, w którym nagle dostaniemy po twarzy jakże ckliwym wydarzeniem i na tym koniec. Źle. 5 centymetrów na sekundę jest romansem ze wzruszającą fabułą, która nie raz, nie dwa zmusi do myślenia.
Fabuła opiera się na losach bohaterów, których wspólna ścieżka nagle się rozchodzi, a dotychczasowy kontakt listowy zupełnie się urywa. Przez tą historię głównie podążać będziemy tylko z głównym bohaterem (bohaterka na późniejszym etapie zanika), który na swojej drodze spotka jeszcze dwie kobiety.  Z jednej strony mamy historię o dorastaniu i o tym jak ciężko dorosnąć, a z drugiej niektórzy mogą to odebrać jako opowieść o ludziach, którzy tylko krążą w kółko zamiast postawić ten jeden krok na przód. Każdy może zrozumieć tą historię inaczej.


Kreska jest bardzo przyjemna dla oka i nie można na nią narzekać. Idealnie nadaje się do opowiedzenia historii o zwykłych, przeciętnych ludziach. Manga popisać się może również niesamowicie dopracowanymi tłami, którymi są głównie krajobrazy (a jest ich dużo).


5 cm na sekundę jest tytułem, który polecić mogę osobom, które lubią historie wzruszające, zmuszające do myślenia, a przy okazji narysowane ładną kreską. Ja natomiast mam zamiar rzucić okiem na film, który podobno jest równie dobry, a niektórzy twierdzą, że nawet i lepszy.
Fabuła: 8
Bohaterowie: 7
Kreska: 9
Całość: 8

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

-Dziękuję za każdy komentarz oraz obserwację. To baardzo motywuje :D
-Zostaw link do swojego bloga! Chętnie wejdę.