niedziela, 19 lutego 2017

Twarzą w twarz z Japonią #16 - Seppuku i jigai

Seppuku to japoński rytuał samobójstwa, nazywany również harakiri, tofuku lub kappuku. Samobójstwo popełniało się poprzez rozpłatanie mieczem wnętrzności. Według tradycji dusza mieściła się w brzuchu, a jego rozcięcie miało być dowodem na niewinność samobójcy oraz szczerości jego zamiarów. Po śmierci był oczyszczany z zarzutów.


Wbrew jakimkolwiek pozorom, seppuku było wykonywane bardzo uroczyście, w towarzystwie zaproszonych członków rodziny lub przyjaciół, a wszyscy ubrani byli w odświętne szaty. Seppuku polegało na rozcięciu sobie brzucha od lewej do prawej, w klęczącej pozycji. Jeśli samobójcy starczało sił mógł dokonać drugiego, pionowego cięcia, które bywało przedłużeniem pierwszego lub mogło biec w górę, w kierunku krtani. Towarzyszyć mu mógł kaishaku, będący jego przyjacielem, czy też nawet wasalem. To właśnie on skracał cierpienia umierającego, odcinając mu głowę swoim mieczem. Cięcie kaishaku musiało być wykonane bardzo precyzyjnie. Głowa musiała pozostać przytwierdzona do ciała fragmentem skóry, by nie potoczyła się po podłodze. Oczywiście takie cięcie byłoby cięciem idealnym, co rzadko się udawało i często głowa lądowała na ziemi. Gdyby kaishaku nie udałoby się pierwszym cięciem odciąć głowy samobójcy, jego honor by ucierpiał. Wywnioskować można, że bardzo ważne było wybranie osoby dobrze władającej mieczem.


Kobiety miały swoją własną wersję samobójstwa, nazywaną jigai. Praktykowały je głównie żony lub córki samurajów, którzy popełnili seppuku lub kobiety, które poniosły uraz na honorze. Niektóre kobiety należące do samurajskich rodzin popełniały samobójstwo przecinając arterie szyi nożem takim jak tanto lub kaiken. Wykonywały to jednym ruchem, po to, aby śmierć była szybka i nikt nie zdążył ich schwytać. Już małe dziewczynki uczono tej czynności. Przed popełnieniem samobójstwa należało związać sobie obie nogi, aby po śmierci znaleźć się w godnej pozycji. Jigai jednak nie odnosi się tylko tych wymienionych sytuacji. Wykonywano je również, aby zachować własny honor lub gdy militarna porażka była nieunikniona, aby zapobiec gwałtowi. Armie wchodziły do domów tylko po to, aby zastać kobietę "siedząca" naprzeciw drzwi. Również dzieci (w tym chłopcy nie uważani jeszcze za samurajów) mogły popełnić jigai.

1 komentarz:

-Dziękuję za każdy komentarz oraz obserwację. To baardzo motywuje :D
-Zostaw link do swojego bloga! Chętnie wejdę.