poniedziałek, 11 lipca 2016

-dere i inne, czyli typy osobowości w anime

Ohayou!
Podobne wpisy widziałam już na kilku innych blogach o anime i Japonii. Ale uznałam, że to taki miły temat, więc czemu by o tym nie napisać. Tak. Dzisiaj skupimy się na typach osobowości w anime.
Dandere (powstałe z ''danmari'')-osoba będąca dandere jest bardzo spokojna i małomówna. Ze względu na swoją nieśmiałość unika kontaktów z innymi. Może się wydawać, że jest odcięta od społeczeństwa. Często pod koniec serii zaczyna się uśmiechać. Niektórzy uważają takich bohaterów za zbyt nudnych. Najpopularniejszym przykładem dandere jest Yuki Nagato z Suzumiya Haruhi no Yuutsu.
Deredere-określa się tak osoby energiczne, radosne i życzliwe. Przykładami deredere są Minori Kushieda z Toradora! (na obrazku) lub Miyuki Takara z Lucky Star.

Himedere-osoba zachowująca się jak typowa księżniczka. Himedere lubi się rządzić i rozkazywać innym. Często są to córki bogaczy, wychwalające się tym tytułem. Zadają się z ludźmi ''na tym samym poziomie''. Himedere jest np. Sena Kashiwazaki z Boku wa Tomodachi ga Sukunai.
Kamidere-traktuje siebie jakby była bóstwem. Uważa, że jest najdoskonalsza i nieomylna oraz, że należy jej się szczególna uwaga i pierwszeństwo (Mam kogoś takiego w klasie. Uwierzcie, że to nie jest miłe.) Kamidere jest podobna do himedere, jednakże himedere są często córkami bogaczy, a kamidere nie musi być bogata. Wystarczy, że ma wygórowane pojęcie o sobie. Najlepszym przykładem jest Light Yagami z Death Note.
Kuudere-taki bohater na początku opowieści ukazuje się jako chłodna, cyniczna i niedostępna osoba. Później jednak możemy zauważyć jego prawdziwe oblicze-delikatne i sympatyczne. Przykładami kuudere są Saber z Fate/stay night, C.C. z Code Geass, Yin z Darker than black (na obrazku) lub Eve z Black cat.
Ciekawostka. W grze Yandere Simulator istnieje postać o imieniu Kuu Dere. Można powiedzieć, że to nazwa charakteru rozbita na pół.
Tsundere-początkowo jest to osoba zimna emocjonalnie, a wręcz można powiedzieć, że wrogo nastawiona do innych. Z czasem, stopniowo ociepla swoje kontakty. Często mówi do innych ''Baka!'' czyli ''głupi''. Przykładem tsundere jest Taiga Aisaka z Toradora!, Makise Kurisu z Steins;Gate oraz Shiina z Angel Beats! (na obrazku).
Ciekawostka. W dzielnicy Akihabara (o której kiedyś pojawi się osobny wpis) została otwarta kawiarnia ''Tsundere Cafe''.
Tsunshun-charakteryzuje zimna postawa wobec innych, a nawet wrogość. Odsuwanie od siebie ludzi to ich odruchowy bodziec na potrzebę izolacji i strach przed nawiązywaniem nowych kontaktów. Z jednej strony odsuwają od siebie innych, a z drugie później tego żałują, wpadając w melancholię.  Najpopularniejszym przykładem tsunshun jest Ririchiyo Shirakiin z Inu x Boku SS.
Yandere-na początku jest przyjazna i miła (czasami nawet nieśmiała). Po pewnym czasie zmienia się w osobę wrogą, brutalną ze skłonnościami do chorób psychicznych. Osoby o charakterze yandere okazują uczucia poprzez skrajną przemoc. Yandere zabija swoje rywalki/rywali stojących na drodze do podbicia serca jej obiektu westchnień (senpai'a). Najpopularniejszym przykładem jest Yuno Gasai z Mirai Nikki ale istnieją też inne yandere takie jak Dokuro Mitsukai z Bokusatsu Tenschi Dokuro-chan, Maria z Arakawa Under the Bridge (na obrazku) oraz równie popularna, jak Yuno Gasai-Ayano Aishi z gry Yandere Simulator. 
Yangire-tak samo jak yandere na początku jest miła i przyjazna, lecz po pewnym czasie przechodzi zmianę emocjonalną i staje się agresywna często pod kątem chorób psychicznych. Zabijanie u yandere ma podłoże miłosne natomiast u yangire jest wywołane zazdrością, irytacją lub burzliwą przeszłością. Yangire są między innymi Rena Ryuugu z Higurashi no Naku Koro ni, Ren Kouha z Magi (na obrazku) oraz Seryu Ubiquitous z Akame ga Kill!
Undere-osoba posiadająca charakter typu undere zgadza się ze wszystkim co powie jej obiekt westchnień. Jest gotowa przytaknąć, byleby tylko zyskać jego sympatię i akceptację. Undere jest Hikari Hinomoto z gry Tokimeki Memorial 2.
Mayadere-to największy wróg protagonisty (próbuje go zabić). Do momentu, gdy się w nim zakochuje. Staje się wtedy jego największym sprzymierzeńcem, chociaż czasem nadal potrafi mu grozić, że go zabije. Za przykład mayadere podaje się Haqua du lot Herminium z World God Only Knows.
Bakadere-osoba zachowująca głupkowato, aby ukryć swoje uczucia. Przykładem bakadere jest Kosaka Chihiro z World God Only Knows.
Do jakiego typu charakteru jest Wam najbliżej? Mi chyba najbliżej jest do Kuudere pomieszanego z Deredere.
Mam nadzieję, że wpis Wam się spodobał.
Do napisania!
Little Psycho

2 komentarze:

  1. Do mnie to chyba Dandere, ewentualnie Deredere.
    Ale tak najbardziej z tych typów, to lubię Tsundere, a Shiinę z AB wręcz uwielbiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Do mnie chyba yangire.

    OdpowiedzUsuń

-Dziękuję za każdy komentarz oraz obserwację. To baardzo motywuje :D
-Zostaw link do swojego bloga! Chętnie wejdę.