sobota, 20 sierpnia 2016

Gatunki anime i mang, czyli jak się nie pogubić

Gatunków anime i mang (tak samo jak filmów, książek itp.) jest wiele. Ja zaliczam się do tej grupki, której wiecznie niektóre nazwy myliły, mylą i zapewne będą się mylić. Aby ułatwić niektórym życie, przybywam ze spisem gatunków anime i mang. Pominę tylko te znane typu horror, dramat, komedia, romans, science-fiction itd.
( ̄▽ ̄)/
Kodomo-powstałe z myślą o dzieciach w wieku (głównie) między szóstym, a jedenastym rokiem życia. Szczególną uwagę skupiają na tematy powiązane z rodziną, przyjaciółmi itp...Jeżeli macie młodsze rodzeństwo/kuzynostwo i chcecie z nich zrobić młodych otaku to wiecie co im włączyć XD Przykładem kodomo jest Doraemon.
Shoujo-przeznaczone już dla trochę starszych odbiorców (głównie dziewczyn), gdyż jest to romans. Opowiada również o nastoletnich problemach itd. Shoujo jest np. Kamisama Hajimemashita.
Shounen-występują tutaj walki, dzięki którym bohater dorasta i ostatecznie spełnia swoje marzenia np. Naruto, Dragon Ball.
Josei-opowiada o problemach życia codziennego w Japonii oraz utrzymany jest w znacznie poważniejszym klimacie. Może poruszać dosyć kontrowersyjne tematy. Przykładem jest Paradise Kiss oraz Nana.
Seinen-porusza podobne tematy do shounen, tylko że w dużo dojrzalszy sposób. O wiele wyraźniej pokazywana jest przemoc, przekleństwa oraz nagość (która nie równa się z hentai). Przykłady to Hellsing oraz Ghost in the Shell. 
Ecchi-mówiąc wprost: dużo podwiewania spódniczek, a zbliżenia na bieliznę są nieuniknione. Natrafić można również na lądowania twarzą w czyimś biuście lub kroczu. Przykładem ecchi jest Green Green.
Harem-obojętnie czy jest to chłopak, czy dziewczyna, ma wzięcie u sporej liczby przedstawicieli płci przeciwnej. Często spotykamy dwa typy postaci: bishoujo (piękna dziewczyna) lub bishounen (przystojny chłopak). Gdy w centrum uwagi jest dziewczyna, która otacza się tłumem bishounenów, wtedy mówimy o odwróconym haremie. Jednakże nazwa wraca do normy, gdy to chłopak otaczany jest przez zgraję bishoujo. Przykładem jest Highscholl DxD.
Hentai-żeby nazwać to ''delikatnie'', animowane filmy dla dorosłych. W ramach hentai możemy wyróżnić gatunki takie jak lolicon lub shotacon, gdzie jako obiekt skupienia uczuć występują nawzajem chłopcy, jak i dziewczynki w wieku od 8 do 13 lat. Nie dziwcie się, w Japonii jest to legalne. 
Live action-coś nieanimowanego. Jest to aktorska adaptacja znanych tytułów anime i mang. Przykładów jest naprawdę od groma, bo tak jak napisałam ekranizację otrzyma (prędzej czy później) każdy popularny utwór, więc mamy np. Kuroshitsuji, Another, Naruto, Death Note, Assassination Classroom, Attack on Titan, Amnesia itd....
Mechy/Mecha-najczęściej rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Bohaterowie potrafią sterować wielkimi, humanoidalnymi robotami, walcząc przeciwko potworom lub przeciwnikom również posiadającym mechy. Przykłady to Code Geass, Gundam.
Shoujo-ai-produkcje pokazujące miłość dwóch kobiet, które skupiają się na ich emocjach oraz przeszkodach, które muszą pokonać, by mogły żyć razem (czyli: I żyli długo i szczęśliwie). Można powiedzieć, że jest to też komedia romantyczna, wersja damsko-damska. Relacje dziewczyn NIE przekraczają granicy trzymania się za ręce oraz pocałunków. Shoujo-ai jest na przykład produkacja Kapłanki przeklętych dni.
Shounen-ai-to samo co w shoujo-ai, tylko że tu przedstawiona jest relacja dwóch mężczyzn. Przykładem jest Loveless.
Dwie powyższe nazwy są porównywane do yaoi oraz yuri. Tylko, że między nimi jest zasadnicza różnica. W tych drugich występują ''sceny łóżkowe''. Przykłady to Citrus (yuri) oraz Tight Rope (yaoi).
Mahou-shoujo/ Magical girls-historia o nastolatkach władających magią, dzięki której ratują świat. Charakterystycznym elementem są przemiany dziewcząt. Dwa najpopularniejsze przykłady to Sailor Moon/Czarodziejka z Księżyca oraz Puella Magi Madoka Magica.
Shinigami-japońskie przedstawienie śmierci. Przykłady: Soul Eater, Death Note.
Youkai-opowiada o potworach z mitologii japońskiej (takich jak kitsune, kappa itd....) Przykładami są Kamisama Hajimemashita oraz Strażnik domu Momochi.
Sentai-opowiada o drużynie superbohaterów. Przykładem jest D.Gray-man.
Moe-tak naprawdę to trudno jest dokładnie sprecyzować ten gatunek. Postacie tam występujące przyciągają widzów swoim wyglądem, osobowością bądź zachowaniem. Postacie zaliczające się do tego gatunku są słodkie, sympatyczne, zuchwałe pomimo lub dzięki swoim wadom. Przykładami są Lucky Star! oraz K-on!

1 komentarz:

  1. Najbardziej lubię Shounen i od czasu do czasu obejrzę jakiś dobry seinen.
    Dobry post, pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

-Dziękuję za każdy komentarz oraz obserwację. To baardzo motywuje :D
-Zostaw link do swojego bloga! Chętnie wejdę.