sobota, 17 grudnia 2016

Twarzą w twarz z Japonią #9 - Wejście w dorosłość

W Japonii pełnoletność osiąga się po ukończeniu 20 lat. Ale jak to wygląda?


Krótko po zakończeniu obchodów Nowego Roku, Japończycy przygotowują się do uroczytości mającej miejsce w drugi poniedziałek stycznia - seijin-shiki, czyli ceremonia wkroczenia w dorosłość.
Seijin no hi (Dzień Dorosłych) to japońskie święto narodowe. Ceremonia została ustanowiona w 1948 roku. Od 2000 roku jest to święto ruchome, obchodzone w drugi poniedziałek stycznia. Wcześniej świętowano je zawsze 15 stycznia.
Seijin-shiki pochodzi z shintoistycznej tradycji, a jej początków doszukać się można w ceremonii genpuku. Podczas tego święta chłopców w wieku od 11 do 17 lat (głównie w wieku 12 lat) zabierano do świątyni swojego opiekuńczego ducha (kami). W świątyni dostawali pierwsze "dorosłe" ubrania, a włosy układano im w męskie fryzury. Nadawano im wtedy też nowe imiona, z którymi wchodzili w dorosłe życie.


Ceremonią wejścia w dorosłość dla dziewczyn było mogi. Dokładny wiek uczestniczek nie był ustalony, ale zazwyczaj były to dziewczęta w wieku od 12 do 16 lat. Wszystkie były ubierane w specjalne stroje. Barwiono im również po raz pierwszy zęby na czarno, nakładano ciężki makijaż oraz zgalano brwi, by następnie symbolicznie je zaznaczyć. Jeśli dziewczyna przechodziła przez ceremonię, oznaczało to, że rodzice chcą wydać córkę za mąż.
Obecnie w ceremonii biorą udział wszyscy, którzy od 2 kwietnia poprzedniego roku do 1 kwietnia roku bieżącego ukończą 20 lat (więc niektórzy uczestnicy mają 19 lat). Stanie się pełnoletnim umożliwia młodym ludziom to samo, co w Polsce.


Podczas seijin-shiki uczestnicy zjeżdżają się w swoje rodzinne strony, gdzie uczestniczą w ceremoniach lokalnych. Przedstawiciele samorządów wygłaszają wtedy przemowy oraz rozdają upominki wszystkim wkraczającym w dorosłość. W ceremonii mogą brać udział również rodziny i przyjaciele.
Tego dnia kobiety ubierają tradycyjne, odświętne stroje. Jest to furisode, czyli kimono z długimi rękawami, uszyte zazwyczaj z dobrej jakości jedwabiu w żywych kolorach. Furisode nosi się również podczas innych ważnych uroczystości np. podczas ślubu. Takie kimono kosztuje od 100 000 do 300 000 jenów, lecz zdarzają się i takie po milion jenów. Przez swoje ceny, często jest ono dziedziczone, bądź wypożyczane.
Zakładanie kimona nie należy do najprostszych czynności i kobiety często potrzebują do tego pomocy innych. Tradycyjnym obuwiem zakładanym do tego stroju są sandały zori. Gdy na zewnątrz jest zimno, dziewczęta zakładają białe, futrzane kołnierze.
Mężczyźni zakładają zazwyczaj garnitur, choć są oczywiście wyjątki. Chłopcy pochodzący z bardziej konserwatywnych rodzin ubierani są w tradycyjne ciemne kimono oraz hakama.


Po zakończeniu części oficjalnej ceremonii, uczestnicy zazwyczaj udają się do świątyń. Następnie spędzają czas z rodziną i przyjaciółmi. Niestety w ciągu ostatnich kilku lat podczas ceremonii mają miejsce nieprzyjemne incydenty, wywołane przez uczestników. Podczas obchodów w 2002 roku w Naha zostało aresztowanych 7 osób po tym, jak przejechały przez blokadę policyjną, w celu przewiezienia baryłki sake do miejsca ceremonii. Ale to nie koniec. Puszczanie petard podczas oficjalnych przemówień lub hymnu narodowego, przekrzykiwanie przemawiających, czy obrzucanie się majonezem to tylko mała część tych incydentów.'
Chyba nikogo nie zdziwię, że pełnoletni korzystają z nowo nabytych przywilejów i seijin no hi kończą w towarzystwie sake. Starsze osoby oburzają się, mówiąc, że dawniej z imprezami czekało się do końca oficjalnych części ceremonii. Obecnie zdarza się, że już podczas przemówień ludzie zaczynają się bawić. Na szczęście od roku 2010 ilość incydentów zaczęła spadać, a obchody w 2012 były jednymi z najspokojniejszych, ze względu na pamięć o trzęsieniu ziemi u wybrzeży Honsiu z 11 marca 2011.

1 komentarz:

  1. Nie kręcą mnie tego typu zabawy, dlatego mały "-" do niechcenia urodzić się tam w następnym wcieleniu.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

-Dziękuję za każdy komentarz oraz obserwację. To baardzo motywuje :D
-Zostaw link do swojego bloga! Chętnie wejdę.