sobota, 22 kwietnia 2017

Twarzą w twarz z Japonią #20 - Tsukiji-shijo

Tsukiji-shijo/Targ rybny Tsukiji lub Centralny Tokijski Hurtowy Targ Metropolitalny. Jest to największy na świecie hurtowy targ rybny oraz jeden z największych targów żywnościowych. Sprzedawane są tam wszelkie rodzaje ryb i innych owoców morza.


Targ założono w 1923 roku. Ogólnie na trzech targach rybnych w Tokio sprzedaje się rocznie ponad 700 tysięcy ton ryb i owoców morza, z czego otrzymuje się ok. 600 mld jenów (ok. 5,5 mld dolarów). Sam Targ Tsukiji sprzedaje ok. 2 ton dziennie, a liczba zatrudnionych tam pracowników waha się między 60, a 65 tysiącami.


Dzień na Targu zaczyna się ok. godziny 3:00 rano. Wtedy pojawiają się pierwsze, gotowe na rozładunek statki i pierwsi licencjonowani kupcy, pracujący dla restauracji, sklepów, hurtowni, jak i indywidualnych klientów. Taki kupiec jest w stanie szybko i precyzyjnie określić, który owoc morza warto kupić. O 5:00 zaczyna się licytacja o tuńczyki. Cena ryby zależy oczywiście od jej wielkości i jakości mięsa. O 8:00 targ się kończy, zakupiony towar jest cięty i pakowany. Ok. 13:00 zaczyna się sprzątanie wielkiego targu.


Na terenie Targu znajduje się wiele małych knajpek, gdzie zakupić można sushi i sashimi z najświeższych owoców morza, a kucharz przyrządza je na oczach klientów. Za zestaw sushi trzeba zapłacić ok. 1200-1800 jenów. Za taką cenę otrzymamy posiłek z najświeższego mięsa w Tokio.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

-Dziękuję za każdy komentarz oraz obserwację. To baardzo motywuje :D
-Zostaw link do swojego bloga! Chętnie wejdę.