wtorek, 2 maja 2017

Twarzą w twarz z Japonią #21 - Gejsze

Gejsze to swego rodzaju artystki ubrane w kimono, które bawią gości tańcem, grą na instrumentach, czy rozmową oraz potrafiące oczywiście wykonać ceremonię parzenia herbaty. Gejsze uczą się również manier, poznają literaturę i poezję. Nim jednak zostanie się gejszą, należy przejść sześcioletni okres bycia maiko.


 W Yoshiwarze i innych dzielnicach miłości, gejsze były ściśle oddzielane od prostytutek. Gejsze wywodzą się od mężczyzn-błaznów, którzy również zapewniali rozrywkę gościom. Mało tego, pierwsze żeńskie gejsze pochodziły ze środowiska prostytutek (pierwsza kobieta, która nazwała siebie gejszą (czyli nią NIE była) była prostytutką z Fukagawa).


Z czasem gejsze wyspecjalizowały się w tańcu, choć niektóre i tak przechodziły do zajęcia prostytucji. I tak też wśród ludzi powstało błędne wyobrażenie gejszy, którą mylnie uważano za prostytutkę. Na Zachodzie wzięło się to przede wszystkim stąd, że Amerykanie okupujący Japonię po II wojnie światowej często korzystali z usług japońskich prostytutek (tzw. geisha girls), które często stylizowały się na gejsze (których w tamtym czasie tam się nie spotykało).


W Yoshiwarze podzielono gejsze na dwie grupy: dorosłe i dziecięce, z czego te drugie goście nazywali kamieniami półszlachetnymi. Wyróżniały się one bogato ozdobionymi fryzurami, nosiły kosztowne klejnoty, pierścienie oraz ozdoby ze złota i srebra. Na przyjęcia wybierały się w małych grupach, zazwyczaj trzyosobowych oraz w towarzystwie jeszcze dwóch dziewcząt grających na bębenkach.


W ostatnich latach przybyło gejsz, głownie w Kioto i są one niezwykle ważnym elementem kultury Japonii.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam ubiór i makijaż gejsz <3 A tak trochę odchodząc od tematu, to zastanawiałam się kiedyś, jak to by było, gdyby w Polsce chodzenie w tradycyjnych ludowych strojach na różne zabawy byłoby normą (tak jak w Japonii np. na Hanami). Fajne by to było :D
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

-Dziękuję za każdy komentarz oraz obserwację. To baardzo motywuje :D
-Zostaw link do swojego bloga! Chętnie wejdę.