środa, 24 sierpnia 2016

Słowniczek Otaku

Zapewne każdy, kto zaczął swoją przygodę z mangą i anime, napotykał się na słowa,których znaczenia nie znał. W tym poście przedstawię Wam znaczenia tych słów, aby wszystko było już jasne :)
Seiyū - japoński aktor głosowy, dubbingujący postacie w anime lub grach. Swojego głosu użycza nie tylko w produkcjach japońskich ale również tych z innych krajów. 
AMV (Anime Music Video) - fragmenty anime, które zostały odpowiednio zedytowane wraz z odpowiednio dobraną muzyką, tworzą swego rodzaju teledysk. Najczęściej nie są to losowe wybrane fragmenty, tylko takie, które będą przedstawiać historię danego bohatera/bohaterów. Często można też spotkać AMV, w którym scenki z anime 'opowiadają' tekst piosenki.
OST (Original Soundtrack) - zapis ścieżki dźwiękowej z anime, gry lub filmu.
Chibi - styl rysowania, w którym postać, choć może być dorosła, wygląda na kilkuletnie dziecko. Chibi często służy do przedstawienia scen humorystycznych lub uroczego zachowania bohaterek. Dobrym przykładem chibi jest Tanaka z Kuroshitsuji. Cały czas siedzi gdzieś w swojej chibi wersji, aby od czasu do czasu zamienić się w zwykłego człowieka. Często to właśnie tę formę postaci przedstawia się na gadżetach.
One-shot - jednotomowa manga (lub nawet jednoodcinkowe anime, tak są takie) przedstawiająca indywidualną historię, która nie jest związana z jakąkolwiek inną serią.
OVA (Original Video Animation) - produkcja stworzona do bezpośredniego rozpowszechniana na płytach DVD, rzadziej na kasetach. Teoretycznie seria OVA składa się z 6 odcinków po pół godziny ale często spotyka się serie z inną ilością odcinków mających inną długość trwania. 
Light Novel - powieść, w której pojawiają się mangowe ilustracje. Tak samo jak w przypadku mang, na ich podstawie tworzy się anime lub live action. 
Visual Novel - rodzaj interaktywnej gry komputerowej. Poprzez rozmowy z postaciami (które często wyświetlane są w okienkach) musimy podejmować decyzje, które wpłyną na dalszą rozgrywkę. Zależnie od tego, jakie odpowiedzi wybierzemy, tak zakończy się gra. Tak samo jak w przypadku Light Novel czy mang, tak też tutaj na podstawie Visual Novel powstają anime.
Vocaloid - pisałam o tym TUTAJ ;)
Spin-off - film/anime, w którym autorzy skupili się na postaciach drugoplanowych lub wydarzeniach z innej produkcji.
Dakimakura - wilka poducha z nadrukiem postaci.
Mam nadzieję, że teraz już wszystko jest jasne i wszystko rozumiecie.

1 komentarz:

  1. Ciężko mi było zapamiętać co to jest seiyu i z początku myślałem, że to jakieś częste, japońskie imię xD.
    Dobry post, pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

-Dziękuję za każdy komentarz oraz obserwację. To baardzo motywuje :D
-Zostaw link do swojego bloga! Chętnie wejdę.